Obejrzyj porównanie: Odkrywca kontra Air-King

W przeważającej części Rolex Explorer przestrzegał podobnych specyfikacji projektowych, jak premierowy model z lat 50. XX wieku, z podobnym układem tarczy 3/6/9, ruchem tylko w czasie i gładką ramką. Z drugiej strony Rolex Air King przeszedł interesującą transformację w ciągu ostatnich kilku lat, a wraz z nią stał się bardziej podobny do Explorera. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się bliżej podobieństwom między dwoma niedawno wycofanymi modelami, Explorer 214270 i Air-King 116900.

Model Explorer 214270, wydany w 2010 roku, zawiera kilka bardzo potrzebnych aktualizacji. Na przykład tarcza ma teraz więcej świecących szczegółów. Nazywany przez firmę Rolex „Chromalight Display”, jasny punkt na zegarku świeci w ciemności na niebiesko i utrzymuje się przez osiem godzin – idealny na całonocny sen; dodatkowo Rolex poprawił proporcje centralnej wskazówki kilka lat po premierze modelu, czyniąc ją szerszą i dłuższą na numerze 214270. Niektórzy narzekali wcześniej, że wskazówki w pierwszej wersji 214270 były za małe dla większej Koperta 39 mm, więc uznanie dla firmy Rolex repliki zegarków za rozwiązanie tego problemu. Druga wersja jest teraz znana jako tarcza „Mark II”, a Rolex zastąpił arabskie znaczniki godzin 3/6/9 z białego złota pełnymi znacznikami kursora, aby pasowały do reszty tarczy.

Air-King ref. 116900 to zupełnie inna historia. Rolex ożywił wycofany model Air-King w 2016 roku jako wersję Air-King, w przeciwieństwie do wszystkiego, co było wcześniej. Ma nie tylko znacznie większą obudowę, ale w tym przypadku zupełnie inną tarczę, którą wkrótce opiszemy szczegółowo.

Największą różnicą estetyczną między tymi dwoma modelami jest oczywiście tarcza. Explorer ma prosty układ czarnej tarczy z mieszanką cyfr i indeksów, podczas gdy tarcza Air-King jest bardziej dynamiczna. Czarna tarcza stanowi tło dla znaczników minut, cyfr 3, 6 i 9, zielonej wskazówki sekundowej oraz wielokolorowego logo Rolex i kombinacji korony. Kochaj lub nienawidź, jest to bardziej bezpośredni wyraz ducha lotnictwa „King of the Air”.t3

Modele Explorer 214270 i King of the Air 116900 są dostępne z tarczą o średnicy 20 mm. 116900 są prezentowane na 20-milimetrowym pasku Oyster. Oba te zegarki świetnie prezentowałyby się na skórzanym pasku. Wręcz przeciwnie, wyposażone są w różne zapięcia. Explorer ma składane zapięcie zabezpieczające przed ostrygami, podczas gdy Air-King zamyka się zapięciem ostrygowym. Jaka jest różnica, pytasz? Explorer jest bezpieczniejszy dzięki dodatkowej funkcji składania. Ale oba mają system przedłużania Easylink 5 mm. Jest to bardzo praktyczny sposób, aby użytkownik mógł wydłużyć lub skrócić bransoletkę w razie potrzeby.

Właściwości antymagnetyczne mechanizmów 3131 są powodem, dla którego Air-King ma 2 mm grubości, aby pomieścić ekran magnetyczny. Jedynym zegarkiem Rolex z tą tarczą jest Milgauss. Chociaż Explorer nie ma takiej samej odporności na pola magnetyczne jak Air-King, ma amortyzator Paraflex, w przeciwieństwie do Air-King.

Gdy byli jeszcze w produkcji, Rolex Explorer 214270 był nieco droższy i kosztował 6550 USD, podczas gdy model Air-King kosztował 6200 USD. Model 116900 miał cenę 6200 USD. Tak więc różnica 350 USD jest nieistotna w wielkim schemacie rzeczy (związanym z luksusowymi zegarkami), jeśli chodzi o wybór odpowiedniego Rolexa. Te dwa modele są często postrzegane jako substytuty w różnych ofertach Rolex.

Firma Rolex wypuściła nowe wersje Explorera i Air-Kinga odpowiednio w 2023 i 2022 roku, dzięki czemu różnica między tymi dwoma modelami jest nieco większa niż funkcje, które kiedyś czyniły je tak podobnymi. Na przykład model Explorer 2023 ref. 124270 wraca do swoich korzeni z mniejszą kopertą 36 mm repliki zegarków opinie. Wraz z nową kopertą pojawia się nowy mechanizm, kaliber 3230 — najnowszy i największy mechanizm chronografu firmy Rolex, z dłuższą 70-godzinną rezerwą mocy i wydajniejszym wychwytem Chronergy. Na tarczy wciąż znajdują się indeksy i wskazówki w pełnym połysku Chromalight arabskie oraz indeksy godzinowe, podobnie jak w przypadku jego poprzednika, modelu Mark II 214270. Nowy Explorer 124270 ma również najnowszy pasek Oyster i klamrę Oysterlock Easylink.

Najnowsza wersja Air Kinga, ref. 126900 trafi na rynek w 2023 roku. W przeciwieństwie do Explorera 2021, koperta pozostaje w tym samym rozmiarze i wynosi 40 mm. Jednak nadal ma kilka całkiem znaczących ulepszeń, które nie są dostępne w Explorerze w postaci bardziej sportowego ochraniacza korony. Firma Rolex zmodernizowała również Air-King do bransoletki Oyster z wygodnym zapięciem przedłużającym Oysterlock i Easylink. Tarcza nadal ma spolaryzowane arabskie znaczniki godzin oraz zielone i złote symbole, z wyjątkiem tego, że arabskie znaczniki godzin 3/6/9 są teraz w pełni podświetlone, całkowicie eliminując srebrne symbole, a Rolex zastąpił znacznik godzin „5” znacznikiem „05” ", aby wyglądać bardziej symetrycznie z resztą tarczy. Podobnie jak Explorer 124270, nowy Air-King jest napędzany przez kaliber 3230.